Ergün Diler - Gizli Toplantı

Video player yükleniyor...
Sponsorlu Bağlantılar
Video İndir
21 February 2018, 13:57 1082 08:53

Gizli toplantı
Suriye'de, ORTADOĞU'da daha doğrusu dünyada işler karıştı. Türkiye'nin AFRİ N hamlesi beklenmiyordu. İHTİMAL OLARAK görenler yine de son tahlilde böyle bir adımı ummuyordu! AMA büyük bir plan ve kararlılıkla yürüyüş başladı.
ŞİMDİ KARŞI MAHALLE KARA KARA DÜŞÜNÜYOR!
Türkiye'nin ustalıkla yürüttüğü operasyon yeni planları belki de ittifakları beraberinde getirdi, getirecek! Önümüzdeki günlerde bunları daha net olarak GÖRECEĞİZ!
Ama şimdiye kadar gördüklerimiz de var!
MESELA...
ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster ve Dışişleri Bakanı Tillerson'ın Türkiye ziyaretleri, 2011'de Suriye içsavaşının başladığı günden beri en kritik olanlarıydı. McMaster Amerika'nın bir tarafını, Tillerson da diğer tarafını temsil eder! Bağlı bulundukları ekipler farklıdır. McMaster, Pentagon'u ön planda tutar, Tillerson askerin geri planda olmasını savunur. Ancak gelinen noktada Pentagon'un fikri daha önemlidir. Yaşananlarla bu ortaya çıktı. McMaster, Türkiye'nin bölgede her geçen gün daha da güçlendiğini, buna karşı tedbir alınamaması halinde ortaklık teklif edilmesini öne sürecek kadar cesur biridir. Bu fikir PENTAGON'da karşılık bulmasa da önemlidir! ORTAKLIK olur mu? Türkiye ile ABD ile yan yana yürür mü?
Bu güven kaldı mı? Hedeflerde ortak bir payda var mı? KLAVYE NİN BAŞINDAN BAKINCA BÖYLE ORTAK BİR TAŞIMA NOKTASI YOK! YA DA BEN GÖREMİYORUM. AMA YAKINDA ANLAYACAĞIZ NASIL OLSA!
Pentagon'un her fırsatta bir şeyler karıştırdığını seçebiliyoruz. Yakında belki de yeni bir KOZ ile çıkacaklar karşımıza! BU ESAD OLUR MU? Olursa şaşırır mıyız?
Hayır! Yazının başına oturduğumda ESAD REJİMİ ASKERLERİNİN AFRİN'E DOĞRU YOLA ÇIKTIĞI DÜNYAYA İLAN EDİLİYORDU ! Geçtiğimiz günlerde "Amerika Birleşik Devletleri ESAD'ı yanına almaya çalışıyor" diye yazmıştım...
Kolay bir hamle mi? Elbette zor! Gerçekleşip gerçekleşmediğine bakacağız...
Çok yakında Esad'ın PENTAGON çizgisinde olup olmadığı anlaşılacak.
Ancak bazı işaretler var! Önemli mi önemli... Altını çizmekte fayda var!
Pentagon Esad'dan askerlerini AFRİN'e göndermesini istedi! Daha da ilginç noktalar vardı! Biz bilmiyorduk! YPG'nin BEYİN TAKIMI günlerdir ŞAM'da ESAD'ın kurmaylarıyla toplantı yapıyordu! Bunları ben değil ABD medyası yazıyor!
Sonuçta dün Esad'ın askerlerinin ya da Esad'a yakın grupların AFRİ N yoluna düştüğü görüntülendi! Bunlar ESAD ASKERİ GÖRÜNTÜSÜNDEKİ DEAŞ OLABİLİR Mİ? Bilmiyorum! Ama artık her şey mümkün! İKLİM BU! Rejimin tek başına TÜRKİYE 'nin karşısına çıkamayacağını sokaktaki çocuk da biliyor.
KİM YOLLADI BUNLARI? AMAÇ NE? RUSYA NEREDE ? Önemli sorular bunlar! ŞAM, ABD'nin sözünü dinliyorsa Rusya sessiz kalamaz ama ABD'nin karşısına da çıkamaz! Bu durumda tek kazanan ABD olur! Moskova bunu bilir... Esad üzerinden bu oyunu yıkmak ister! Bu da mümkün! Ama arka planda sınırlı ölçüde de olsa ABD-Rusya ittifakı varsa iş başka!
Türkiye, baştan beri Esad ile iletişim kurmamaya özen gösteriyor. Esad'ın atacağı adımları Moskova üzerinden konuşan, bizzat PUTİN'le yürüten bir ANKARA var! Eğer Esad, Afrin'e asker gönderiyorsa, Rusya da buna ses çıkartmıyorsa bizi ikna edecek bir şeyleri olmalı!
TÜRK ASKERİ , YPG'ye sahip çıkması durumunda ESAD'ın gruplarını da askerlerini de vurur! NET! Bu durumda bölgedeki bütün oyun değişir!
Çok ülke bizim karşımızda yer alır!
AVRUPA ve ABD zaten karşıda! Türkiye'nin hızı ve ilerleyişi BM'ye taşınır! Türkiye'nin operasyonları durdurması istenir! NATO'da aradığı fırsatı yakalamış olur!
ABD hem SURİYE 'de hem içeride zor durumda olmamızı istemekte...
Değişik yollardan gitse de varmak istediği yer aynı nokta! Kim kiminle kavga ederse etsin ulaşmak istedikleri KOORDİNAT ASLA VE KAT'A DEĞİŞMİYOR DEĞİŞMEYECEK!
Pentagon'un kesinlikle vazgeçmeyeceği bir Ortadoğu planı var. ABD, Türkiye yerine YPG'yi müttefik seçti!
Amerikalı komutanlar Ortadoğu'da yönetebilecekleri isimlerle yürümeyi severler ve öğrenirler...
YPG, ABD için kolay yönetilebilir bir kalabalıktır. Türkiye için ise büyük soru işaretleri var. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Irak konusunda Türkiye ile ortak çalışmayı düşünürken, Suriye konusunda asla aynı noktada olmak istemeyen biri...
Çünkü Suriye konusunda Türkiye ile ittifak yapan bir ABD, Ankara'nın büyümesine neden olur.
Bunu bilirler ve bize söylemezler. "DOST" DERLER , DOSTUN GENİŞLEMESİNE İZİN VERMEZLER !
İşte bu durum, ABD'nin Türkiye ortaklığını bitiriyor. YPG'nin serpildiği bir Ortadoğu'da ABD güçlenir. Rejim askerleri nereye kadar gelir ve ne yapar bilinmez! Ama YPG AFRİN'den çıksa da SURİYE 'nin YÜZDE 20'SİNİ KONTROL
EDİYOR. Bu ABD'nin verdiği destekle mümkün oldu! Gelecekte bu toprak miktarını artırmak istedikleri de SIR değil...
Pentagon'un planları bu yönde çünkü. Bu eylemi gerçekleştirdikleri an BM bir gecede bu toprakların tanımını yapar ve KÜRT DE VLETİ'ni kabul eder! Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın!
ABD, biz bilmesek de KÜRTLER 'e vermeyi düşündüğü toprakların yönetimi için bile ADAM ARAMAKTA, BULMAKTA VE ÜZERİNDE ÇALIŞMAKTA!
ABD, kurmayı düşündüğü Kürt devletini yönetecek isimleri 3'e indirdi. Belki de bu yıl sonunda bire düşürecek. Planlar hızlı bir şekilde yapılıyor. Bölgede Kürtler'e devlet kurdurmanın, İsrail'i kurdurmaktan çok daha kolay olduğunu söyleyen çok kişi var!
Avrupa bile "AFRİN'DEN ÇIK VİZEYİ KALDIRALIM" teklifi yapıyor! Bakıldığında bu tablo Türkiye ile İran, Irak ve Suriye'nin sorunu! PAYLAŞIM SAVAŞI SONUÇTA! KÜRT KARTI DA HER ZAMAN İŞLER LİĞİ OLAN BİR ENSTRÜMAN! KULLANIYORLAR, KULLANMAK İSTİYORLAR!
Hatta bugün için iddialı ve abartılı görülse bile BAZI SÖZÜ dinlenir isimler "Kürt devleti kurulduğu an ışık hızıyla Avrupa Birliği'ne alınır!" yorumunu yapmakta. ŞAKA DEĞİL GERÇEK!
Niyetleri bu! Bizi yoracak, yıpratacak, küçültecek her konu ajandalarında var! Bunu yapanların arasında DOST dediğimiz, uzun zamandır birlikte yürüdüğümüz ülkeler var!
Maalesef!
İşte her ülke kendi planlarını yaparken, kağıt üzerinde bölgeyi paylaştırırken TÜRK DEVLETİ bir karar aldı ve askerini AFRİN'e yolladı. Bunun ne kadar önemli bir hamle olduğu önümüzdeki dönemde anlaşılacak.
Türkiye "Siz ne yaparsanız yapın!
Ben bildiğimi yapacağım. Suriye'ye gireceğim. Gerekirse Irak'a kadar da bu operasyonu yayacağım" dedi. İŞTE BU, PLANLARI ALT ÜST ETTİ!
Türkiye'nin heybesinde nasıl planları olduğu bilinmiyor! DAR BİR KADRO ÜZERİNDEN İŞLER YÜRÜYOR VE SIZMIYOR! Karşı mahalle bundan çok çekiniyor. Kendi aralarında ittifaklar kuruluyor, masalar toplanıyor, gizli gizli yürünüyor! AMA TÜRKİYE AÇIKTAN VE MERTÇE GELİYOR.
Askeriyle yüreğiyle. Sorun bu! Karşımızda duramıyorlar. Durduramıyorlar! Esad'ın askerleri gelse ne olur!
Dikkat etmemiz gereken, üzerinde düşünmemiz gereken bir şey var!
Dünyadaki bütün GENELKURMAY başkanları YPG'nin TÜRK ASKERİ NİN KARŞISINDA DURAMAYACAĞINI BİLİYOR. YPG de... Değil YPG, 10 YPG gelse ne olur! Pentagon'un beslediği bu yapının TÜRK ORDUSU karşısında tutunması, durması mümkün değil.
Kaçacak yer ararlar! Arıyorlar da. SIR DA DE ĞİL! Ancak Pentagon da YPG'nin TÜRK ASKERİYLE MÜCADELE EDEMEYECEĞİNİ BİLİYOR! Ne kadar silah yardımı yaparlarsa yapsınlar YPG ya da benzeri yapılar TÜRK DEVLETİNİN ÇARKLARI karşısında duramaz. Erir gider!
ACABA ABD'nin bunların dışında bir planı daha mı var?
Bizi YPG ile oyalayıp başka bir unsurla mı karşımıza dikilecekler.
Bilemiyorum. YPG'ye sonuna kadar sahip çıkacakları net! Ama Türk askerinin karşısında tutunamayacak bir yapıyı nasıl yaşatacaklar! Planları ne? Burada biraz dikkatli olmakta fayda var!
SON TAHLİLDE BÖLGEDE NE OLURSA OLSUN askerimiz orada olduğu sürece sorun yok. İsteyen istediğiyle oturup kalksın! Biz buradayız ve son sözü söyleriz...
ABD'nin İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki KÜRTLER 'i aynı çatı altına almak istediğini unutmayalım...
Avrupa da buna destek! Nereden giderlerse gitsinler, hangi yolu kullanırsa kullansınlar, ALMAK İSTEDİKLERİ SONUÇ BU! YPG'NİN YA DA ABD'nin kontrol ettiği yapıların birleşmesini önlemek istiyorsak AFRİN DIŞINDA DA OLMALIYIZ! OLACAĞIZ DA...
ZOR OYUNU BOZAR!
BOZACAK DA...
Ergün Diler Takvim Gazetesi

türkiye için gizlice toplanti ergün diler yazıları oku takvim gazetesi köşe yazıları ergün diler gizli toplantı dinle sesli makale