Köşeye Sıkıştılar - Ergün Diler

Video player yükleniyor...
Sponsorlu Bağlantılar
Video İndir
19 Ocak 2018, 16:57 1131 09:13

Amerika Birleşik Devletleri önce düşmanını meydana getirir.
Sonra da onunla mücadele ederek hedeflerine ulaşır. Ya gideceği yere gider ya da düşmanını (!) tasfiye ettikten sonra kendisine çalışan yapıyı oraya monte eder! EL KAİDE'ye bakın! Geldi, İKİZ KULELER'i vurdu. Ardından olay yeri New York olmasına rağmen ABD kalktı IRAK 'a ve Afganistan'a girdi. Demek ki EL KAİDE ABD'nin buralara inmesi için kullanılan bir aparattı! Diğer terör örgütleri de aynı şekilde YOL AÇICIYDI!
PKK'ya bakalım!
Yıllardır mücadele ettik! Hem de Türk Ordusu'nu sahaya sürerek. Yalnız da değildik! Müttefikliğin gereği olarak ABD hep yanımızdaydı! Hatırlayın, MODA TABİRLE ANLIK İSTİHBARAT veriyordu! Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da halkın en az YÜZDE 90'ı bizimleydi. İran da bir diğer versiyon olan PJAK ile çatışıyor ve haliyle bizim yanımızda yer alıyordu! Suriye de karşıydı, gereğini yapıyordu. Hain saldırılardan sonra bütün dost ülkeler PKK'yı kınıyor ancak bu örgüt bir türlü tükenmiyordu! Garip değil mi! Elbette garip! Çünkü gerçekte bizim dostumuz görünenler arka planda PKK'ya her türlü desteği veriyordu. ORTADOĞU'nun son şeklini alması için OLMAZSA OLMAZLARDAN biri PKK'ydı! Şimdiki adıyla YPG! Peki kafalarındaki neydi? Öyle ya KÜRT İSMİNİ kullanan teröristleri sevdikleri için bu yardımı yapmıyorlardı! 4 bin TIR arkadaşlık, dostluk sonucu oralara gitmiyordu! Plan ve amaç neydi?
Açalım biraz...
Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'nin Afrin'e operasyon fikrinden son derece rahatsız. Çünkü Pentagon, YPG'yi 'En güvenli yer' olarak seçtiği Afrin'e yerleştirirken, bu bölgede Türkiye'nin operasyon yapamayacağının da garantisini vermişti. Ancak Türkiye, Afrin'e operasyon yapacak. Zaten bunu CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN açık ve net bir şekilde söyledi. Hem de defalarca... Türkiye AFRİN'e operasyonun büyüğünü yapacak.
Beklenenden çok daha büyüğünü! Bu nedenle ağırdan alınmakta. EN BÜYÜK TEMİZLİK AFRİN'DE OLACAK . Eğer son anda dengeler değişmezse! Daha açık yazmak gerekirse TÜRK ASKERİ ORADA TAŞ ÜSTÜNDE TAŞ BIRAKMAYACAK .
TERÖRÜ VE DESTEKÇİLERİNİ ORADA BİTİRECEK !
Çok sürpriz bir şey olmazsa! Amerika Birleşik Devletleri bölgedeki önemli iki komutanını Pazartesi öğleden sonra Ayn el-Arab'ın güneyinde bulunan Harab İşk'teki AMERİKAN ÜSSÜ'ne çekti! Türkiye'ye çok yakın olarak bilinen bu üssün yerin altındaki 6. KATINDA YPG CEPHANELEĞİ BULUNMAKTAYDI! İki komutan geri çağrılınca bu YPG'de büyük hayal kırıklığı meydana getirdi! Ve bu üs'te ABD'li komutanlar YPG üzerinden değil de DEAŞ ile TÜRKİYE'ye saldırı planı yaptı... Masada ağırlık kazanan konu İDLİB'e şok baskınlar yaparak AFRİN'deki TÜRK BASKISINI AZALTMAKTI! Görevi DEAŞ'a verdiler!
Bakacağız!
Kımıldama şansı bulabilecekler mi!
Geçtiğimiz Kasım ayında DEAŞ'lı teröristler Pentagon tarafından tahliye edildi ve İdlib'deki iki önemli noktaya yerleştirildi. Pentagon'un kafasındakine göre TÜRK ORDUSU AFRİN'e girdiği an onlar da İDLİP için DEAŞ'ı harekete geçirecek... Unuttukları bir şey vardı: TÜRK ORDUSU ORADA KENDİ GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN İNANILMAZ ÖNLEMLER ALMIŞTI! Denerler mi bilemem ama gelirlerse alacakları darbenin büyüklüğünü görürsünüz!
Devam...
Pentagon'un DEAŞ'la birlikte hareket ettiğini bilmeyen bir ordu ve genelkurmay başkanı yok. ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, birçok mevkidaşının DEAŞ'la yakınlıklarını söylemelerinden büyük rahatsızlık duyuyor. Bunu ABD Savunma Bakanı Mattis'e anlattı.
Mattis de BBC'nin ortaya çıkardığı tahliyelerin içerden sızdırıldığını ve bunun bedelinin de ödetildiğini söyledi.
Bölgede askerleri bulunan her ülke DEAŞ'ın Amerikan sisteminin bir parçası olduğunun farkında.
O nedenle DEAŞ artık etkin değil. 2016 yılında 200 bini aşkın olduğu raporlanan DEAŞ teröristlerinin 195 bininin nerede olduğu bilinmiyor. DEAŞ için savaştığını söyleyen 6 bin kişi evlerine döndü. Dünya DEAŞ'ı terör örgütü olarak kabul etti. Ancak DEAŞ için savaşan ve ülkelerine dönen 6 bin kişiden sadece 79'u tutuklu. DEAŞ, Pentagon merkezli bir birimdir. O nedenle evlerine dönenler, görevlerini tamamladıkları için normal yaşamlarına devam ediyor.
SORU ŞU... 190 binin üzerindeki DEAŞ teröristinin şu anda ne yaptığını bilen var mı?
Sanmıyorum!
Dünya izliyor sadece...
Bunların büyük çoğunluğu YPG'ye geçti.
Çünkü DEAŞ'ın son kullanma tarihi bitti bitecek...
Ancak YPG bir devlet oluşumu içinde yer aldığı an, ABD'nin bölgedeki en büyük müttefiki olacak.
Tabii YPG'nin bir ordu olabilmesi için kurulacak devletin Akdeniz'e sınırı olması şart. ARANAN EN ÖNEMLİ ŞART DA BU!
Türkiye, Cezayir, Fas, Fransa, Hırvatistan, İspanya, Arnavutluk, Bosna, İtalya, Karadağ, Güney Kıbrıs, Kuzey Kıbrıs, Mısır, Lübnan, İsrail, Libya, Malta, Suriye, Tunus ve Yunanistan...
Hepsi AKDENİZ'e yakın! Kıyıları var! Ancak Doğu Akdeniz'de etkin olmanız gerekiyor! Doğu Akdeniz'de ABD'nin etkinlik kurduğu tek ülke ise İsrail.
Ancak İsrail'in içindeki yapının büyük bir çoğunluğu, Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı.
ABD, yüzde 100 kontrolünde olan bir devleti Akdeniz'e açmadığı sürece bölgede etkin olamayacak.
BUNU ÇOK İYİ BİLİYORLAR!
Bunun için tek şans YPG'nin ordu olacağı bir devlet. Bu plan bugün yapılmadı. Bu planı yapanların çoğu yaşamıyor. 1970'li yıllardan itibaren ABD bu plan üzerinde çalışmalara başladı. Her yıl yenilenip şekillendi. Son halini ise 2010 yılında aldı. Son planda hiçbir değişiklik yapılmadı. Yaptıkları plana göre 2020 yılına kadar kurulacak olan devlet Suriye ve Irak'tan ayrılan toprak parçalarını alacak. 2025'e kadar sürecek planın ikinci aşamasında ise Türkiye ve İran'dan ayrılan toprak parçası ön görülüyor. Yeni kurulacak Kürt devletinin ilk başkenti Afrin... Suriye ve Irak, birinci planı biliyor ve kabullenmiş durumdalar.
Başka seçenekleri de yok. İkinci planda yer alan Türkiye ve İran da bu planın farkında. ABD için sorun da burada başlıyor.
Türkiye ve İran'ın ABD'nin hedefinde olmasının nedeni de bu... Türkiye önceleri İÇERİDEKİ GÜÇLER TARAFINDAN ELE GEÇİRİLİP ANAHTAR TESLİMİ YAPILACAKTI. Bu olmadı. Devlet refleksi ile bu tehlike savuşturuldu. Şimdi artık anlaşma da anlaşma zemini de yok!
ABD kendi bildiği yoldan gidecek ve atmak istediği adımları atacak. Türkiye de buna şiddetle karşılık verecek... Türkiye öncelikli olarak BAŞKENT olarak tasarlanan AFRİN'i yerle bir edecek! Belki ardından dünyanın şaşkın bakışları arasında KANDİL'e çıkacak!
Altını çizdiğim gibi sürpriz adımlar olmazsa TÜRKİYE çok süratle yol alacak. Yıllardır yapılamayanlar yaşanacak... PENTAGON da bunu bilmekte. KÜRT KARTI ile oynamak isteyen ABD hiç bu kadar sıkışmamıştı. Bakın! TÜRK DEVLETİ AFRİN'de kim nerede kaç kap yemek yiyor, kim ne kadar mermi ile dolaşıyor, kim ne kadar süre mevzide kalıyor, hepsini ama hepsini biliyor.
ABD'li komutanlar kendi aralarında tartışırken bazıları "Türkler çok uzun bir devlet geçmişine sahip. Eskisi gibi adamlarımız da içlerinde değil.
Biz büyüğüz ama asıl büyük, alanda belli olur. İşimiz hiç ama hiç kolay değil. Kötü senaryolara hazır olun" diye olup bitene tepki gösteriyor...
Türk devletinin orada uçan kuştan haberi var! Hangi silahların geldiğinden hangi gruba ne kadar ABD'linin komuta ettiğine kadar!
GİZLİ BİR ŞEY YOK YANİ!
ABD kendi çıkarları için YPG ile yürümek ve AKDENİZ'e ulaşmak istiyor. Biz de kendi güvenliğimiz için buna izin vermiyoruz. Vermeyeceğiz de... İKİZ KULE saldırılarını gerçekleştirdiler. Irak ve Afganistan'a girdiler. PKK'ya destek verdiler. YPG'yi büyüttüler. Suriye'yi karıştırdılar! Suud'da darbe yaptılar. Tunus'u alt üst ettiler. Libya'yı mahvettiler, Filistin'i hedef seçtiler... Hepsi AKDENİZ'e açılacak yola taşları döşemek içindi! Ancak ilk kez TÜRKİYE ile karşı karşıya geldiler. Öncekiler kolaydı. Şimdi durum çok ama çok farklı... Bunu da yaşayarak öğrenecekler! Dönün başa! Türkiye 40 yıllık planla mücadele ediyor! 100 yıl sürecek dengeyi TÜRKİYE'nin kararlılığı belirleyecek... İzleyin!
.
ERGÜN DİLER

köşeye sıkıştılar köşeye sıkıştılar köşeye sıkıştılar izle ergün diler yazıları oku köşe yazıları sesli makale siyaset takvim gazetesi